РКЕ: Од полноќ бензините поевтини за 2 денари, дизелот за 2,5, нафтата за домаќинство за 3 денари, а цената на мазутот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,99% во однос на одлуката од 1.08.2022 година.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево и ветровито, температури до 37 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Share
Прочитај повеќе

Храна ќе има, не се очекуваат проблеми со увозот, можни нови поскапувања

Кризата со храната во светски рамки станува се поактуелна.

Share
Прочитај повеќе

Министерство за економија: Трговскиот дефицит во делот на храната е најголем кај месото и месните производи, млекото и млечните производи и животинските и растителни масла

Од Министерството за економија потсетуваат дека за ублажување на ситуацијата со глобалната прехранбена криза согласно Законот за трговија досега беа преземени мерки на ограничување на цените, мерки за ограничување на трговската и профитната маржа во трговијата на големо и мало и мерки на забрана за извоз на одделни производи.

Share
Прочитај повеќе

Со Интервентниот фонд се проектирани 250 милиони денари за растителното и сточарското производство

Во март годинава Владата ја усвои Програмата за Интервентниот фонд во земјоделството, „тешка“ четири милиони евра која, како што образложи тогаш министерот Николовски, нема никаква врска со останатите редовни програми за директни плаќања.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Се соочуваме со тешка прехранбена криза, но граѓаните може да бидат спокојни, храна ќе имаме доволно за сите

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски е дециден дека храна ќе има и апелира, граѓаните да не се грижат.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со мала облачност и температури до 37 степени

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со мала до умерена облачност и слаб северозападен ветер

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд. Минималната температура ќе биде во интервал од 15 до 22, а максималната ќе достигне од 31 до 38 степени. УВ=8

Share
Прочитај повеќе

Бислимовски: Од полноќ дизелот ќе поевтини за два денара

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат.

Share
Прочитај повеќе

МТСП: Во тек е етапната исплата на јулските пензии

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска почнува етапната исплата на јулските пензии, кои продолжуваат да се исплаќаат предвремено.

Share
Прочитај повеќе