Од денеска во сила рамниот данок

Следните 36 месеци доходот од работа, доходот од самостојна дејност, доходот од авторски и сродни права, како и доходот од продажба на сопствени земјоделски производи ќе се оданочуваат со стапка од 10 проценти. Во мирување ќе биде ставена и стапката од 15 проценти, што значи дека стапка од 10 проценти ќе се применува и за оданочување на доходот од права на индустриска сопственост, закуп и подзакуп, капитал, капиталните добивки, од осигурување и другиот доход.

Share
Прочитај повеќе

Во февруари поврат на ДДВ за второто тримесечје, ќе се исплатат 3,7 милиони евра

Од Управата за јавни приходи (УЈП) велат дека од октомври до 30 декември скенирани се 28.948.878 фискални сметки, остварен е промет од 14.30.474.854 денари, а вкупениот ДДВ изнесува 1.554.510.671 денари. Повратот од 15 отсто за граѓаните е 233.176.601 денари или 3.791.000 евра.

Share
Прочитај повеќе

Новите економски закони што стартуваат од денеска

Новина од денес има и во давачките за увоз на возила. За возила до 10 илјади евра износот на данок ќе се пресметува според издувните гасови, односно според емисијата на ЦО2.

Share
Прочитај повеќе

Снегот се враќа пред Божик: Прогноза за следните 4 дена

Под влијание на влажен бран, во текот на ноќта сабота кон недела и во недела преку денот ќе има наоблачување со засилен северен ветер и повремени врнежи претежно од снег, а вдолж Повардарието од дожд и снег.

Share
Прочитај повеќе

Од денес стапува на сила законот за производство на ракија

Од денес, први јануари кој ќе произведува над 200 литри ракија, но не повеќе од 2.000 ќе мора да се регистрира. Агенцијата за храна, пак, ќе има обврска истата да ја провери дали е безбедна за употреба. Од денес стапува во сила новиот закон за акциза со кој, според надлежните, ќе се стави ред во производството на ракија во домашни услови.

Share
Прочитај повеќе