OREO: Добриот профит го прославија со Гинисов рекорд

OREO е еден од омилените кекси во светот, достапен во повеќе од 100 земји низ целиот свет. Секоја година се продаваат околу 34 милијарди OREO кекси, што е околу 92 милиони OREO на ден. Проценето е дека од кога е развиен првиот OREO кекс во 1912 година, па сè до денес, продадени се околу 500 милијарди OREO кекси.

Share
Прочитај повеќе

Во Германија почна најголемиот саем на слатки во светот

На саемот се изложуваат слатки производи, бисквити, грицки, чоколадо и вафли, а оваа година особено се истакнуваат веганските и халал-производите.

Share
Прочитај повеќе

Програмата за капитални субвенции за плански региони на седница на Влада

Предлог – програмата за капитални субвенции за развој на плански региони во областа на земјоделството и руралниот развој за 2020 година и Предлог – програмата за изменување на Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2020 година, ќе бидат дел од повеќето точки на дневниот ред на денешната шеста редовна седница на Владата.

Share
Прочитај повеќе

ОД +20 НА -10: Нагла промена на времето овие два дена

Промената ќе почне од вечерните часови кога дождот ќе преминува во снег, ќе дува силен ветер од северен правец а температурата ќе „доживее“ пад при што на места се очекува таа да достигне и до -10 степени Целзиусови.

Share
Прочитај повеќе

Димковски: До завршување на законскиот рок остануваат уште 7 отсто тутун за откуп, секој килограм произведен тутун ќе биде откупен

-Тутунарите нема да бидат оставени на цедило. Ги повикувам тутунопроизводителите да не потпаѓаат под манипулации, затоа што откупот законски трае до 29-ти февруари, а се очекува овие 7 отсто да се откупат и пред рокот, за десетина дена, истакна Димковски.

Share
Прочитај повеќе