Метеоролозите со нови најави – во петок промена на времето

Во следните денови останува нестабилното време, особено во попладневните часови кога ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на невреме проследено со град.

Share
Прочитај повеќе

Голема побарувачка за струмичката пиперка „ајварка“

– „Ајварката“ се работи на големо. Прва класа се откупува за 30, а втората за 20 денари за килограм. Покрај нас ја откупуваат и сите домашни преработувачи. Најмногу интерес за „ајварката“ има од сите поранешни југословенски републики и на повеќе европски пазари, рече Благој Витанов, откупувач од Струмица.

Share
Прочитај повеќе

Во Чешка до 2027 година најмалку 85% од храната мора да е од домашно потекло

Структурата на земјоделските производители во Чешка покажува дека изминативе години се случи раст на одреден број компании на штета на малите производители, а малиот број компании преземаа и најголемо „парче од колачот“ од Европските фондови.

Share
Прочитај повеќе