Бачовски: Почетокот на март го одбележуваме со исплата на субвенциите за полјоделски култури

-Во понеделник сме во посета на Ресен каде ќе потпишеме 7 договори за Мерка 1 од ИПАРД програмата за инвестиции во земјоделска механизација во пресрет на новата сезона – изјави Бачовски.

Share
Прочитај повеќе

Потребна е едукација на жените од руралните средини за нивен економски и социјален развој

Гоце Георгиевски, раководител на Сектор за рурален развој во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство нагласи дека новата Стратегија за земјоделство и рурален развој е насочена кон воведување на дигитализација во земјоделството и ефикасни советодавни услуги.

Share
Прочитај повеќе

Бачовски: Денес исплатени се 238,6 милиони денари субвенции за повеќе мерки

Станува збор за исплати за повеќе мерки и тоа : за вршење на земјоделска дејност во подрачја со  ограничени можности,или попознато како ПОМ,  за органско производство, за производство на основен, производство на саден и за производство на сертифициран семенски материјал по програмата за финансиска поддршка во земјоделството  2019. Исто така исплатени се и субвенциите за осигурување на посевите од непогоди по програма 2020 година.

Share
Прочитај повеќе

ФИТР ќе ја презентира новата Програма за корпоративна иновативност

Фондот за иновации и технолошки развој денеска ќе ја презентира новата Програма за корпоративна иновативност.

Share
Прочитај повеќе

„Кристал 1923“ и „Биспромет – Агроцентар“ започнуваат со склучување на договори за сончоглед реколта 2021

Преработувачката индустрија „Кристал 1923“ и компанијата „Биспромет Агроцентар“ од Битола, со поддршка на Агротим, започнуваат склучување на договори за договорно производство на сончоглед за реколта 2021 година.

Share
Прочитај повеќе

Надпросечно топло време за викендот

 УХМР соопшти дека продолжува периодот на стабилно, сончево и топло време. Утре ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе

За прв пат и луѓе заразени со сојот на птичји грип H5N8: Седум случаи во Русија

Седум работници на живинарската фарма на југот на Русија се заразиле со H5N8 во декември 2020 година. Сите случаи се асимптоматски. Што носи ова откритие?

Share
Прочитај повеќе

ЈП „Стрежево“ ќе гради фотоволтаична централа во вредност од 21 милион денари

Директорот на ЈП „Стрежево “ Битола, Менде Граматковски, денеска ја најави изградбата на новата фотоволтаична централа со моќност од 500kW. Фотоволтаичната централа, ЈП „Стрежево“ Битола, ќе ја гради со сопствени средства во вредност од 21 000 000 денари како нова инвестиција оваа година и тоа на сопствено земјиште.

Share
Прочитај повеќе

Хоџа: Владата и МЗШВ им излегуваат во пресрет на оризопроизводителите, во напорите да се амортизираат последиците од корона кризата

Министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, за најавениот протест на оризопроизводителите, во интервју за Локално, тврди дека се остварени средби по што е донесен заклучок да се зголеми финансиската поддшка во рамки на подмерката за ориз без сертифициран семенки материјал.

Share
Прочитај повеќе

Хоџа:АФПЗРР веќе ги обработува барањата за исплата на субвенции по сите мерки, ќе следат и повиците за Млад земјоделец, 10 000 евра и рурална жена

Во интервју за Локално.мк министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа говори за актуелните случувања во агрокомплексот, исплатата на субвенциите, очекуваните повици за мерките на Владата, за најавениот протест на оризопроизводителите и други актуелности.

Share
Прочитај повеќе