307,5 милиони денари за тутунарите

Во петиот пакет економски мерки Владата обезбеди 307,5 милиони денари за поддршка на тутунарите.

Share
Прочитај повеќе

Потребно е продолжување на рокот за откуп на тутун до 31 март

Предвидени се околу 5 милиони евра за тутунопроизводителите но динамиката и начинот на исплаќање на средствата ќе се утврди откако ќе заврши целиот откуп.

Share
Прочитај повеќе

Петтиот пакет тежок 9,7 милијарди денари, директна помош и за фирмите и за граѓаните

– Вкупно 9,7 милијарди денари или 160 милиони евра тежи петтиот економски антикризен пакет.

Share
Прочитај повеќе

ФИТР и ДЗИС потпишаа меморандум за соработка со цел поттикнување иновации

Фондот за иновации и технолошки развој и Државниот завод за индустриска сопственост потпишаа меморандум за соработка со цел поттикнување на иновациите и афирмација на домашните компании и организации.

Share
Прочитај повеќе

НАЈСТУДЕНО ВО БИТОЛА

Утрото ќе биде претежно ведро и студено, преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од -3 до 5 степени.

Share
Прочитај повеќе

ВЕЛКОВСКИ за телевизија ТЕРА: За подобра економија во Пелагонија потребна е добра инфраструктура

Регионалната стопанска комора, градоначалниците на Битола и Прилеп со министерот Бочварски и вицепремиерот Битиќи на средба во Прилеп разговаара за условите за подобрување на економијата во Пелагонија.

Share
Прочитај повеќе

Општина Битола во меѓународен проект со Општина Дибер од Албанија

Општина Битола и Општина Дибер од Албанија заеднички ќе аплицираат за меѓународен проект во рамки на програмата за прекугранична соработка, ИПА-2.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Хоџа ќе достави предлог до Владата за измена на Законот за тутун, со цел продолжување на рокот за откуп на тутун

До овој момент откупени се околу 21 милиони килограми. Заклучно со денешниот ден очекуваме 98% отсто да се заокружи договореното производство

Share
Прочитај повеќе