Хоџа: Владата и МЗШВ им излегуваат во пресрет на оризопроизводителите, во напорите да се амортизираат последиците од корона кризата

Министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, за најавениот протест на оризопроизводителите, во интервју за Локално, тврди дека се остварени средби по што е донесен заклучок да се зголеми финансиската поддшка во рамки на подмерката за ориз без сертифициран семенки материјал.

Share
Прочитај повеќе

Хоџа:АФПЗРР веќе ги обработува барањата за исплата на субвенции по сите мерки, ќе следат и повиците за Млад земјоделец, 10 000 евра и рурална жена

Во интервју за Локално.мк министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа говори за актуелните случувања во агрокомплексот, исплатата на субвенциите, очекуваните повици за мерките на Владата, за најавениот протест на оризопроизводителите и други актуелности.

Share
Прочитај повеќе

Нивото на езерото Козјак порасна за 2 метри

Врнежите од дожд во текот на јануари и февруари и снегот кој наврна претходниот викенд, овозможија нивото на езерото Козјак да порасне за два метри, но тоа се уште е далеку од водостојот од пред 5-6 години кога беше длабоко над 120 метри.

Share
Прочитај повеќе

МЖСПП: Прекинат праг на алармирање во Битола, престануваат да важат препораките и мерките

Престануваат да важат препораките и краткорочните мерки при надминат праг на алармирање.

Share
Прочитај повеќе

Органската фарма е чиста како аптека, ништо не се фрла

Био-фабриката на фармата со 2200 говеда преработува ѓубриво и биомаса во електрична енергија и топлина, а органското ѓубриво им овозможува  да сертифицираат 1.700 хектари органско обработливо земјиште.

Share
Прочитај повеќе

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: УЖИВАЈТЕ ВО СОНЦЕТО И РАНО ПРОЛЕТНОТО ВРЕМЕ

Во текот на денешниот ден времето во Македонија ќе биде претежно сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 16 степени

Share
Прочитај повеќе

Продолжува мерката за одложување на плаќањето на данок на личен доход до 30 јуни

Вредноста за оваа мерка е 15 милиони денари, а целна група се самостојните вршители на дејност кои согласно Законот за данок на личен доход беа ослободени од плаќање на аконтации до 31 март 2021.

Share
Прочитај повеќе