Надпросечно топло време за викендот

 УХМР соопшти дека продолжува периодот на стабилно, сончево и топло време. Утре ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе

За прв пат и луѓе заразени со сојот на птичји грип H5N8: Седум случаи во Русија

Седум работници на живинарската фарма на југот на Русија се заразиле со H5N8 во декември 2020 година. Сите случаи се асимптоматски. Што носи ова откритие?

Share
Прочитај повеќе

ЈП „Стрежево“ ќе гради фотоволтаична централа во вредност од 21 милион денари

Директорот на ЈП „Стрежево “ Битола, Менде Граматковски, денеска ја најави изградбата на новата фотоволтаична централа со моќност од 500kW. Фотоволтаичната централа, ЈП „Стрежево“ Битола, ќе ја гради со сопствени средства во вредност од 21 000 000 денари како нова инвестиција оваа година и тоа на сопствено земјиште.

Share
Прочитај повеќе