Денеска е меѓународен ден на жената 8 Март

Традиционалните собиранки и дружби во кафеани на понежниот пол по повод денот на жената поради пандемијата ќе изостанат. 

Share
Прочитај повеќе

Од утре влажен бран, пообилни врнежи на запад, а на повисоките места снег

Од ноќеска на пониските места на северозапад ќе има повремени врнежи од дожд кои понекаде на повисоките места ќе преминуваат во снег, а на планините на северот повремено ќе врне снег, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Share
Прочитај повеќе

Цената на нафтата расте, ОПЕК и сојузниците не го зголемуваат производството

Цените на нафтата на светските пазари продолжуваат да растат и на почетокот на март, продолжувајќи го трендот што трае последниве шест месеци.

Share
Прочитај повеќе

Поттикнувањето на жените и девојчињата е клучно за да се обезбеди одржливост и сигурност на храната после КОВИД-19, велат шефовите на Агенциите за храна на ООН

Гладот ќе остане проблем и ќе има нееднакво опоравување од влијанијата на пандемијата КОВИД-19, се додека повеќе жени во руралните и урбаните средини не заземат лидерски позиции со зголемена моќ за донесување одлуки, велат шефовите на трите Агенциите за храна на Обединетите нации.

Share
Прочитај повеќе