В четврток во прекин делницата Пресека – село Врбјани поради минирање

Во четврток, 1 јули, во прекин ќе биде патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – село Врбјани, поради изведување градежни работи на пат (минирање), соопшти Јавното претпријатие „Македонија пат”.

Share
Прочитај повеќе

Денес температурата до 41 степен, активиран жолт метео-аларм

Времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен, а во западните делови умерен до засилен ветер од западен правец.

Share
Прочитај повеќе

Сончево и топло

Сончево и многу топло, попладне со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. УВ=9

Share
Прочитај повеќе

Нема подолги задржувања на границите, коловозите суви

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

Share
Прочитај повеќе

Потпишан меморандум за соработка помеѓу МЗШВ и Програмата за зголемување на пазарната вработливост ИМЕ

Како потврда на нашите партнерски активности за развој на домашната економија, денеска заедно со Директорот на Програмата за зголемување на пазарната вработливост – ИМЕ, Горан Дамовски потпишавме меморандум за разбирање и соработка помеѓу МЗШВ и ИМЕ.

Share
Прочитај повеќе

Почнува исплатата на јунските пензии

Пензиите како што соопшти Министерството за труд и социјална политика, ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од Коронавирусот.

Share
Прочитај повеќе

Еколошка акција за почисто Дебарско Езеро

Акцијата беше организирана од граѓански асоцијации, а поддржана од неколку компании, како и локалната власт на Дебар, а активно беше вклучено и Јавното комунално претпријатие „Стандард“.

Share
Прочитај повеќе

Реките под просекот за јуни

Нивоата на речиси сите реки во земјава се под просекот за јуни, покажуваат денешните хидролошки мерења.

Share
Прочитај повеќе

Без роаминг од 1 јули: Зборувајте како дома во Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ

За три дена целосно се укинува роамингот во земјите од Западен Балкан..

Share
Прочитај повеќе

Сончево и топло со температура до 39 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Share
Прочитај повеќе