Република Северна Македонија доби статус на земја слободна од болеста чума кај мали преживари

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) доби официјално известување од Светската организација за здравствена заштита на животните – ОИЕ дека Република Северна Македонија (РСМ) го доби статусот на земја слободна од болеста чума кај малите преживари (овци и кози), со што го исполнивме условот земјава од страна на Европската Комисија да биде одобрена за извоз, не само на месо од овци и кози, туку и на живи животни и нивни производи.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Хоџа учествуваше на AGROEKSPO 2021 во Измир, Република Турција и оствари билатерални средби со министрите за земјоделство на Република Турција и Република Азербејџан

Вчера, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, учествуваше на  Меѓународниот саем за земјоделство и сточарство AGROEXPO,  во Измир,Турција

Share
Прочитај повеќе

Високите температури закана за безбедноста на храната и за здравјето на животните

Најавеното зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од труење со храна и претставуваат потенцијална опасност и за здравјето на животните.

Share
Прочитај повеќе

Централите на јаглен ќе се затворат до 2028 година, ќе се инвестира во нови 2200 мегавати од обновливи извори

Планот за затворање на јаглените и фосилните централи е димензиониран до 2028 година, а во зелениот план е предвидено да се инвестира во нови 1600 мегавати од фотоволтаици и околу 600 мегавати од ветерници.

Share
Прочитај повеќе

Земјава во портокалова фаза, да се почитуваат мерките за заштита

Македонија денеска и утре ќе биде под влијание на топол бран со високи температури од портокалова (алертна) фаза.

Share
Прочитај повеќе

Силно невреме удри по црешите и пиперките, земјоделците неосигурени

Државата плаќа 60 отсто од трошокот за осигурување, но оваа можност не ја користат ни 4.000 земјоделци. Тие се потпираат на отштетите што ги добиваат од државата.

Share
Прочитај повеќе

Злато за медот на Игор Најдов од кавадаречко Конопиште на меѓународен натпревар

Голем златен медал освои медот медлика на Игор Најдов од кавадаречко Конопиште на меѓународен натпревар кој се одржа во Нови Сад. Тој вечерва појасни за МИА дека станува збор за натпревар во рамките на земјоделски саем.

Share
Прочитај повеќе

Јунските пензии ќе се исплаќаат од 29 јуни

Владата на денешната 81. седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за јуни 2021 година и го задолжи Фондот на пензиско и инвалидско осигурување да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 28 јуни годинава.

Share
Прочитај повеќе

Македонија е зафатена од топол бран со температури над 40 степени

Под влијание на топла воздушна маса од југ, од денеска и во следните денови времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината.

Share
Прочитај повеќе

Официјално пуштено осветлувањето на речното корито на Црн Дрим

Со пригодна свеченост и огномет, синоќа  беше пуштено осветлувањето на реката Црн Дрим. Осветлувањето официјално го пушти струшкиот градоначалник Рамиз Мерко.

Share
Прочитај повеќе