Од утре делумна забрана за движење во шумите

Делумната забрана за движење во шума, посочуваат од претпријатието, почнува да важи од утре во временски период од 6 до 20 часот и истата ќе трае се до проценката дека е намален ризикот од појава на шумски пожари, односно до нејзино отповикување.

Share
Прочитај повеќе

Градинарите од Струмичко задоволни од откупните цени

Градинарите од Струмичко се задоволни од откупните цени и очекуваат овој тренд да продолжи.

Share
Прочитај повеќе

Температурите денеска ќе достигнат до 41 степен, активно жолто ниво на опасност

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер претежно од западен правец.

Share
Прочитај повеќе

Официјално затворање на проектот „Воведување и спроведување на мерките за Заедничко уредување на пазарите“

Со свечена церемонија, на која ќе присуствува министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во Скопје официјално ќе се затвори проектот „Воведување и спроведување на мерките за Заедничко уредување на пазарите”.

Share
Прочитај повеќе

Шар Планина прогласена за Национален парк

Шар Планина е едно од непроценливите богатства на земјава, но беа потребни години за да се стигне до моментот таа да биде прогласена за Национален парк, со што конечно ќе биде заштитена нејзината скапоцена природа.

Share
Прочитај повеќе