Во Делчево и Берово утре ќе се врши авионско и теристичко третирање против комарци

Во Делчево како што информираат од Општината прскањето ќе се спроведе во раните утрински часови, поради што апелираа до пчеларите за времетраење на прскањето да ги затворат кошниците со пчели.

Share
Прочитај повеќе

Бензините поскапи за половина денар, цената на дизелот останува иста

Малопродажните цени на бензините и на Екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина денар по литар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Share
Прочитај повеќе

Хоџа: Не прифаќам уцени, и мелничарите се виновни за состојбата

Мислам дека ќе се изнајде решение, но поставување уцени нема никогаш да прифатам, а не верувам дека таков начин ќе прифати и Владата.

Share
Прочитај повеќе

Земјоделците сѐ помалубројни, цените на пазарите сѐ повисоки

„Од година во година очигледен е растот на цените на земјоделските производи, а овошјето и зеленчукот на пазарите и во екот на сезоната имаат цени како на почетокот на пролетта“, велат производителите, и додаваат дека не може да се очекува значително намалување на цените, бидејќи сѐ поголем број на површини не се обработуваат, а бројот на земјоделци е сѐ помал и помал.

Share
Прочитај повеќе

Вo среда, четврток и петок второ прскање против комарци во десетте општини од Југоистокот

На 7 и 9 јули во десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе се организира второ прскање против возрасни комарци по земјен пат на површина од 5.376 хектари, соопштија од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион.

Share
Прочитај повеќе

До пладне сончево и топло, попладне со локален дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во јужните делови ќе има повеќе сончеви периоди.

Share
Прочитај повеќе

Ниви со жито и лозја изгореа во пожари во Кочанско

Во три одделни пожари во Кочанскиот регион изгореа над 30 декари засеани со јачмен, како и неколку декари лозја и ниви со пченка.

Share
Прочитај повеќе