Свечен почеток на жетвата во ЗК Пелагонија Битола

Нека биде бериќетна жетва, на сите житни полиња кај нас и во светот!
Со големо задоволство, денеска учествував на свечениот почеток на жетвата на житните полиња на ЗК Пелагонија.

Share
Прочитај повеќе

Нивоата на поголем дел од реките под или во рамки на просекот за јули

Нивоата на реките во земјава во најголем дел се движат малку под просекот за месец јули или во рамки на просекот.

Share
Прочитај повеќе

Нуредини ќе информира за прогласувањето на Шар Планина за Национален парк

Вкупната површина на Националниот парк Шар Планина изнесува 54 215 хектари, што претставува 13,2 отсто од севкупната територија на Македонија.

Share
Прочитај повеќе

Денес многу топло, температурата до 39 степени

Времето ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од 11 до 21, а максималната ќе достигне од 32 до 39 степени. УВ-индексот ќе изнесува 9. Во Скопје, сончево и топло со слаб до умерен северен ветер.

Share
Прочитај повеќе

Владата ќе ја промовира бескаматната кредитна линија „КОВИД 4“

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи денеска во Владата ќе ја промовира бескаматната кредитна линија „КОВИД 4″.

Share
Прочитај повеќе