Гошаревски: Ресен и Преспанскиот регион добиваат модерен лик, за којшто се боревме пред четири години

Со транспарентна, чесна и макотрпна работа, и покрај сите препреки кои ги наследивме од претходната власт, милионските долгови кои ни ги долгата криминална рака на ДПМНЕ, успеавме Преспа да започне да добива модерен лик, за кој што се боревме пред четири години, порача на трибината на СДСМ под мотото „Најдоброто за нашата општина”, градоначалникот на Ресен Живко Гошаревски.

Share
Прочитај повеќе

Бачовски: Субвенционирањето на јаболкови насади за само 4 години е покачено за над 50 отсто

Во изминатиот период работевме на благосостојбата на сите земјоделци, а најголемата придобивка е што ги тргнавме канџите на политиката од земјоделството, нема повеќе наши и ваши земјоделци, ставивме крај на една деценија во која селективно се делеа субвенции, грантови и државна помош, денес имаме тотално неселективен пристап во кој важни се сите земјоделци, од сите вери и нации, од сите региони.

Share
Прочитај повеќе

В четврток авионско прскање против комарци во Скопје

Авионската дезинсекција против комарци на подрачјето на Град Скопје ќе се врши в четврток и в петок, во раните утрински часови.

Share
Прочитај повеќе

Објавен повикот за финансиска поддршка на нови и јакнење на постојните земјоделски задруги

Агенцијата за финансиска подддршка во земјоделството и руралниот развој денеска го објави повикот за поднесувањеа барања за мерката 131 „ Економско здружување на земјоделските стопанства за вршење земјоделска дејност”. Крајниот рок за аплицирање е 31 јули 2021 година.

Share
Прочитај повеќе

До петок многу топло време, викендот нестабилно со благ пад на температурите

До петок ќе преовладува стабилно и многу топло време. 

Share
Прочитај повеќе

АХВ спроведе вонредни контроли во Охрид, Струга и Дојран

Во ек на летната туристичка сезона, инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство вршат вонредни, засилени контроли на операторите со храна во туристичките центри во земјава.

Share
Прочитај повеќе