Од утре врнежи и пад на температурите

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од утре попладне до вторник ќе преовладува променливо облачно време, наместа со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

ЈАВЕН ПОВИК за доставување на барање за користење на средства за реализација на мерки од Програмата за финансиска поддршка во рибарството и аквакултура за 2021 година

Согласно дел IX од Програмата за финансиска поддршка во рибарството и аквакултура (“Службен весник на Република Северна Македонија“ бр. 14/21), Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство објавува

Share
Прочитај повеќе

АХВ преку ИПА проект ќе дигитализира услуги

Агенцијата за храна и ветеринарство, на предлог на Кабинетот на Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација на економските ресори и инвестиции е дел од ИПА проект со кој ќе бидат дигитализирани  неколку услуги кои АХВ ќе ги реализира електронски преку Националниот портал на е-услуги.

Share
Прочитај повеќе

Од денес започнува аплицирањето за бескаматни кредити од линијата „Ковид 4“

Јавниот повик за поднесување на кредитно барање за директно кредитирање на микро,
мали и средни претпријатија погодени од Ковид-19 од
ФОНД ЗА ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА И ПОДДРШКА НА ЛИКВИДНОСТА – ,,КОВИД 4” беше објавен на 7 јули, а ќе трае до 27 јули.

Share
Прочитај повеќе

Сончево и многу топло со засилен јужен ветер

Времето ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен јужен ветер.

Share
Прочитај повеќе

Купиштата земјоделски отпад во струмичко со компостирање можат да се претворат во „црно злато“

Најголем дел од земјоделците во Струмичко се изјасниле дека отпадот од земјоделството најчесто го фрлаат на депонии или го заоруваат и не им е познат процесот на компостирање. За да научат како да компостираат бараат посети на фарми кои применуваат успешни практики за управување со земјоделски отпад, а не класични обуки.

Share
Прочитај повеќе