Непречен сообраќај на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

Share
Прочитај повеќе

Македонија пат“ ќе пријавува угинати животни на патиштата, Агенцијата за храна и ветерина ќе ги подигнува

 Првите луѓе на Агенција за храна и ветеринарство, Николче Бабовски и на Јавното претпријатие за одржување на магистрални и регионални патишта – “Македонијапат”, Беким Мемеди, потпишаа меморандум за соработка меѓу двете институции.

Share
Прочитај повеќе

УХМР најавува поројни дождови, можни излевања на вода во дел од урбаните средини

Од денеска попладне до вторник, под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса ќе преовладува променливо облачно време, наместа со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Воведуваме електронски систем за онлајн поднесување и следење на пријави

Николовски додава дека станува збор за брз, ефикасен, модерен и анонимен начин каде граѓаните ќе може да испратат пријава за која било услуга, институција, како најавени корисници или како анонимни лица.

Share
Прочитај повеќе

Презентација на активностите и инвестициите во ТИРЗ

Дирекцијата за Технолошко индустриски и развојни зони денеска го презентираше полугодишниот пресек од работењето.

Share
Прочитај повеќе

Усвоено законското решение, ДДВ за струјата на домаќинствата се намалува од 18 на пет проценти

Собранието денеска ги донесе измените на Законот за додадена вредност. 

Share
Прочитај повеќе

Сончево и топло, попладне дожд, грмежи и ветер

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен ветер од јужен правец.

Share
Прочитај повеќе

Инвестирајте преку ИПАРД за Мерка 7 во Дестилерија за производство на ракија

Со мерка 7 од ИПАРД програмата како Инвестиции во производство на прехрамбени производи и пијалоци каде што спаѓаат:

• Алкохолни производи од грозје или овошје и пиво;
• Колачи, тестенини и пекарски производи;
• Чај и билни екстракти;
• Зачини и билки;
• Слатководна риба, ракови и мекотели

може да се аплицира за неповратен грант од 65% во инвестиција за Дестилерија за производство на ракија.

Share
Прочитај повеќе