АХВ носител на националните активности на кампањата на ЕФСА за африканската чума кај свињите

Болеста африканска чума кај свињите, за која нема вакцина, предизвикува голема смртност кај свињите и големи економски загуби, за среќа не е присутна во земјава иако ја има во соседните и земјите од регионот. 

Share
Прочитај повеќе

Анастасов: Јаловишната депонија ќе ја затвориме и на нејзино место ќе поставиме фотоволтаични системи, за почиста животна средина и нови инвестиции во Пробиштип

Градоначалникот на општина Пробиштип Драган Анастасов на граѓанската трибина под мотото „Најдоброто за нашата општина” се осврна на сработеното во изминатите четири години и плановите за наредниот период.

Share
Прочитај повеќе

Стабилно и топло време, во сабота дожд и ретки грмежи

Од УХМР најавуваат дека следува период на стабилно и топло време, освен во сабота кога во планинските предели ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Од понеделник се очекува температурата да биде во натамошен пораст, а особено топло се очекува кон средината на следната седмица.

Share
Прочитај повеќе

Ќе се рехабилитира коловозот на регионалниот пат Ресен-Охрид преку Галичица

На регионалниот пат Р-2332 Ресен – Охрид (преку Галичица) од 24 јули ќе почне рехабилитација на коловоз гребење и асфалтирање, информираат од ЈП Македонија пат.

Share
Прочитај повеќе

Јавна расправа за Нацрт – законот за продажба на државно земјоделско земјиште

Целосно и порационално искористување на обработливите површини, нивно окрупнување и можност за поголеми вложувања. 

Share
Прочитај повеќе