Се одржа јавна расправа за Нацрт – Законот за продажба на земјоделско земјиште во државна сопственост

Во насока на целосна транспарентност, денеска се одржа јавна расправа за содржината на Нацрт – Законот за продажба на земјоделско земјиште во државна сопственост.

Share
Прочитај повеќе

Намален водостојот на трите природни езера

Водостоите на трите природни езера во земјава се пониски од вчерашните. Како што покажуваат резултатите од последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), новото на Дојранското Езеро е намалено за два сантиметра, а на Преспанското и Охридското Езеро за по еден сантиметар во споредба со вчера.

Share
Прочитај повеќе

Сончево со мала до умерена облачност, температурата до 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Share
Прочитај повеќе

„Воздушна апокалипса“ поради шумските пожари што беснеат во Јакутск – Се шири густ отровен чад

Топлотниот бран во една од најстудените области во светот предизвика шумски пожари и му се закани на сибирскиот град Јакутск со „воздушна апокалипса”.

Share
Прочитај повеќе