Ќе се отвори нова подрачна единица за потребите на МЗШВ во Општина Аеродром

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа и градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин извршија увид на капацитетите на новата Подрачна единица на МЗШВ во Долно Лисиче.

Share
Прочитај повеќе

Бачовски на инфо сесија за ИПАРД во Охрид: Расположливиот буџет за Мерка 7 е 9.6 милиони евра, а крајниот рок за поднесување на барања е 22 август

Денеска заедно со градоначалникот Константин Георгиевски во општинската сала во Охрид присуствувавме на работилницата посветена на мерка 7 – Диверзификација на фарми и развој на мали бизниси.

Share
Прочитај повеќе

Заштита на пиперка од болести и штетници во ОРГАНСКО производство

Во производството на пиперка, причинителите на болести и штетните инсекти може да предизвикаат големи економски загуби.

Share
Прочитај повеќе

Кои се чекорите за да произведете органска пиперка за која се добиваат 100% повисоки субвенции и има обезбеден пласман

Договорното производство на земјоделски култури е најдоброто решение за секој земјоделец бидејќи пред сеидба или садење тој ќе знае на кого точно ќе го продаде производот.

Share
Прочитај повеќе

Стартува проектот Договорно производство на органска пиперка

Годинава стартува проектот Договорно производство на органска пиперка ајварка на иницијатива на Агротим, а во соработка со преработувачки капацитети, советничката за органско производство Ангела Ѓеровска и земјоделски производители од неколку региони.

Share
Прочитај повеќе

Обука за подобрени советодавни услуги за земјоделците преку проектот РАМОНЕС-ПЛ

За успешни земјоделски практики, прифаќање на иновативни технологии и справување со пазарните и административни предвизици, советодавните услуги имаат незаменлива улога. АПРЗ како давател на тие советодавни услуги кон земјоделците треба постојано да се модернизира и надградува во своите практики.

Share
Прочитај повеќе

Се формира ЈУ за управување и заштита на Националниот парк Шар Планина

Одлука за основање на Јавна установа за управување и заштита на Националниот парк Шар Планина, донесе Владата на денешната 92. седница.

Share
Прочитај повеќе

Поради високите температури и зголемената можност за појава на труењата со храна и цревни заразни заболувања

Комисијата за следење на ефектите од високите температури при Министерството за здравство предупредува дека поради високите температури е зголемената можноста за појава на труењата со храна и цревни заразни заболувања.

Share
Прочитај повеќе

МТСП: Да се почитуваат препораките за заштита на здравјето од топлотните бранови

Целата територија на нашата држава, како што се посочува во соопштението, ќе биде зафатена со температури од портокалова (алертна) фаза во текот на следните денови почнувајќи од утре до недела.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска многу топло со температури до 41 степен

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Попладне во планинските подрачја ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи.

Share
Прочитај повеќе