Министерот Хоџа одржа состанок со лозарите и винарниците

Откупот на грозјето, мерките на државата и проблемите на лозарите и винарниците, беа темите на денешниот состанок кој се одржа во просториите на МЗШВ во прусуство на лозарите и винарниците.

Share
Прочитај повеќе

МЗ: Да се почитуваат препораките за заштита од топлотниот бран

Во следните два дена (4 и 5 август), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова (алертна) фаза, соопшти Министерството за здравство согласно најавата од Управата за хидрометеоролошки работи

Share
Прочитај повеќе

УХМР најавува портокалова фаза, од петок намалување на температурите

Времето до четврток ќе биде стабилно и многу топло, а ќе се активира и портокаловото ниво на опасност од високи температури, соопшти УХМР.

Share
Прочитај повеќе

Горивата поскапуваат од 1,5 до 3,5 денари за литар

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а бензините за по два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). 

Share
Прочитај повеќе

Во мариовски Скочивир изгореа стари напуштени куќи

Во вчерашниот пожар во мариовското село Скочивир изгореле 15 стари одамна напуштени куќи. 

Share
Прочитај повеќе

Топлотниот бран ризик и за земјоделството, агрометеоролозите препорачуваат наводнување

Високите температури кои деновиве надминуваат 40 степени, предизвикаа поизразено губење на почвената влага. Агрометеоролозите препорачуваат наводнување, особено на пролетните окопни и индустриски култури

Share
Прочитај повеќе

Состојба со активни пожари до 09:30 часот на ден 03.08.2021 г.

Состојба со активни пожари до 09:30 часот на ден 03.08.2021 г.

Share
Прочитај повеќе

Армиски хеликоптери го ставаат под контрола пожарот кај кочанското село Костин Дол

Пожарот во атарот на кочанските планински села Костин Дол и Ново Село сè уште не изгаснат, но веќе се става под контрола со поддршка од армиските хеликоптери.

Share
Прочитај повеќе

Каракулев: Најригорозни мерки за тој што намерно ќе предизвика пожар

Најригорозни мерки за тој што намерно ќе предизвика пожар, повика инспекторот за превенција Каракулев

Share
Прочитај повеќе

Локализиран пожарот кај Кочани

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола. На одделни места во близина на селото Тркање од рано изутринава сѐ уште се забележува чад од огнот што зафати шумски појас и нискостеблеста вегетација во пречник од десетина километри.

Share
Прочитај повеќе