ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА! Објавени четири јавни повици за закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост до 3 хектари

Предмет на јавните повици бр.01/21, 02/21 и 03/21 е слободно земјоделско земјиште во државна сопственост над кое нема подигнато насад, а предмет на Јавниот повик бр.04/21 е давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост над кое има долгогодишен насад. Рокот за доставување на понуди е 30 (триесет) дена сметано од денот на објавата.

Share
Прочитај повеќе

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак.

Share
Прочитај повеќе

Хеликоптери на Армијата го гасат пожарот над Пасјак

Со хеликоптери од АРМ од утрово се гаси пожарот на најкритичната точка над Пасјак во село Нов Истевник.

Share
Прочитај повеќе

Сончево и многу топло, портокалово ниво на опасност од високи температури

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец.

Share
Прочитај повеќе