Хоџа: Утре ќе бидат исплатени субвенциите за одгледувачите на овци и за градинаритe

Министерот Арјанит Хоџа во видеообраќање објави дека утре ќе бидат исплатени субвенциите за одгледувачите на овци и за градинарите.

Share
Прочитај повеќе

Ресен ќе прави листа со специјални возила што може да дејствуваат во пожар

Ова беше еден од заклучоците на денешниот состанок на градоначалникот Живко Гошаревски со претставници на шумската полиција, шумското претпријатие, полицијата, ловното друштво, јавното комунално претпријатие „Пролетер”, Центарот за спасување и заштита, Дирекција за заштита и спасување, инспекторските и ренџерските служби кој, како што информираше градоначалникот, се одржал поради алармантната состојба со пожарите на територија на државата.

Share
Прочитај повеќе

ИПАРД инфо-ден во Кратово

Во Општина Кратово денеска ќе се одржи информативен ден за користење на средствата од ИПАРД Програмата 2014-2020, мерка 7 – диверзификација на фарми и развој на бизниси.

Share
Прочитај повеќе

Владата донесе одлука за прогласување кризна состојба во следните 30 дена во целата држава

Владата ја усвои одлуката за прогласување кризна состојба во следните 30 дена во целата држава, информира Артан Груби, прв вицепремиер и министер за политички систем и односи помеѓу заедниците.

Share
Прочитај повеќе

Активни два пожара во Прилепско, на помош 30 припадници на Армијата

Два големи пожара се активни во Прилепско. Едниот е раширен  на потегот Топлица-Ракле-Никодин е активен веќе три дена, а од синоќа избувна шумски пожар кај Смолани.

Share
Прочитај повеќе

Денеска сончево и многу топло, попладне и во текот ноќта локален пороен дожд

Ќе дува умерен до засилен ветер претежно од југозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 35 до 43 степени Целзиусови. УВ индексот ќе изнесува 9.

Share
Прочитај повеќе

Состојба со активни позари во државата

Активни пожари во Битолскиот, Струмичкиот, Кумановскиот и Штипскиот регион

Share
Прочитај повеќе