Трговците во Струмичко бараат килограм повеќе градинарски производи и грозје

Трговците и извозниците од Струмичко бараат килограм повеќе градинарски производи и грозје за да можат да ги исполнат договорните обврски кон странските партнери.

Share
Прочитај повеќе

Во беровско спроведена акција за собирање на шишиња и отпадоци по големите шумски пожари

Во Беровско спроведена е акција за собирање на пластични шишиња и отпадоци оставени после големите шумски пожари.

Share
Прочитај повеќе

Во последното деноноќие за превенирање и гасење пожари ангажирани 579 полициски службеници

Од Министерството посочуваат дека деноноќно на терен се и припадниците на сите специјални единици на полицијата.

Share
Прочитај повеќе

МОН: Учебната година ќе почне на 1 септември, можни три сценарија

На дваесетина дена пред новата учебна година, Министерството за образование и наука соопшти дека таа ќе почне во редовниот термин, 1 септември, и дека се интензивни подготовките за стартот во услови на пандемија преку пристап со кој ќе се обезбеди непречено одвивање на наставата, но и заштита на јавното здравје.

Share
Прочитај повеќе

Намалени нивоата на Охридско и Преспанско езеро

Водостоите на повеќето реки во земјава се под просекот за август, со исклучок на Вардар и Бабуна, покажуваат денешните хидролошки мерења.

Share
Прочитај повеќе

Сончево и малку посвежо со мала до умерена локална облачност

Времето денеска ќе биде сончево и малку посвежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието засилен ветер од северен правец.

Share
Прочитај повеќе