Од пазарот се повлекуваат нови количини сладолед

Агенцијата за храна и ветеринарство ги информира потрошувачите дека операторот со храна АЛМА М ги отповикува следните небезбедни производи:

Share
Прочитај повеќе

Патот преку планината Галичица од утре отворен за сообраќај

Јавната установа Национален парк „Галичица“ соопшти дека прекинуваат градежните активности за реконструкција на коловозот на регионалниот патен правец Р 2332 Царина – спој со Р 1301 Охрид – Свети Наум, така што од утре завршува режимот на сообрајќај којшто беше определен до денеска и патот е слободен за секаков сообраќај.

Share
Прочитај повеќе

Насоки за превенција и пренос на КОВИД-19 – ФАО Упатство за бизнис оператори со храна

Тековните податоци покажуваат дека ниту храната ниту пак пакувањето на храната не претставуваат опасност за ширење на вируси кои предизвикуваат респираторни заболувања, вклучително и SARS-CoV-2. С

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево и топло со слаб ветер

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност.
Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 32 до 38 степени. УВ индексот ќе биде 8.

Share
Прочитај повеќе