Кај велешко езеро „Младост” отворено првото инклузивно игралиште во земјата

Во близина на велешкото езеро „Младост” синоќа свечено беше промовирано првото инклузивно игралиште во државата, насловено „Парк на Срцата”.

Share
Прочитај повеќе

Четири активни пожари во земјава, три ставени под контрола

Се уште се активни пожарите во скопско, прилепско, струмичко и штипско. Под контрола се ставени три пожари, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Share
Прочитај повеќе

За влез и за излез од државата ПЦР тест, вакцинален сертификат или доказ за прележан Ковид

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека на утринскиот состанок со членовите на Комисијата за заразни болести разговарале за воведување дополнителна мерка – за влез и за излез од нашата земја за сите граѓани, наши државјани или странци, да биде барана потврда за примена вакцина, негативен ПЦР-тест или доказ дека ја прележале болеста.

Share
Прочитај повеќе

Бројот на работни места во ТИРЗ зголемен за 8% во однос на минатата година

Во компаниите активни во ТИРЗ во јули е регистриран зголемен број на работни места од 8,13% во однос на истиот месец од 2020 година, како и речиси 1% повеќе во однос на јуни годинава.

Share
Прочитај повеќе

Шапуриќ: Спроведена акција за спречување на криволов во Охридското Езеро

-Пред неколку денови, во доцните ноќни часови, Државниот инспекторат за земјоделство во соработка со МВР-Езерска полиција, спроведе акција за спречување на криволов во Охридското Езеро.

Share
Прочитај повеќе

Хоџа: Во тек се јавните повици за земја до 3 ха, земјоделци, искористете ја можноста што ја нуди државата

На 4 август Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство објави четири јавни повици за доставување на понуди за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост до 3 хектари на цела територија на Република Северна Македонија.

Share
Прочитај повеќе

Сончево и топло до среда, од четврток посвежо

Сончево и многу топло време со мала локална облачност најавуваат синоптичарите за денес. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Share
Прочитај повеќе