ЦУК: Во моментов има три активни пожари

Во моментов има три активни пожари – кај селото Раовиќ, во Општина Сарај, во атарот на селата Ракле, Никодин и Топлица, во Општина Прилеп и нов пожар над изгаснатиот, кај село Нивичино, во Струмичко, информираше на претпладневната прес-конференција портпаролката на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Надица Вчкова.

Share
Прочитај повеќе

Се подготвува Закон за зоотехника

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство подготвува Закон за зоотехника.

Share
Прочитај повеќе

Од високите температури загрозени сите земјоделски култури, наводнувањето спас за производството

Екстремно високите и надпросечни температури што ја зафатија земјава се загрозувачки за сите земјоделски култури. Целосно ја дехидрираа почвата, а недостатокот на вода за наводнување дополнително ја влоши состојбата.

Share
Прочитај повеќе

Сончево и многу топло, попладне со локален пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност, а кон крајот на денот ќе има локален пороен дожд и грмежи.

Share
Прочитај повеќе