„Тиквешки лозаро овоштари“ бараат од општините комисии за проценка на штета од сушата

Регионалното здружение „Тиквешки лозаро овоштари“ од Кавадарци побара од градоначалниците и советите на Кавадарци и Неготино да се формира комисија за проценка на штета на лозовите и овошни насади, настаната од невремето и високите температури и да се прогласи елементарна непогода.

Share
Прочитај повеќе

МЖСПП почнува кампања за Малешевијата да стане заштитен предел

Под мотото „Да го зачуваме Малешево за идните генерации!“, Министерството за животна средина, заедно со со Македонското еколошко друштво, „Национални Шуми“ и со општините Берово и Пехчево, започнаа кампања за прогласување на Малешево за заштитен предел.

Share
Прочитај повеќе

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност, ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Share
Прочитај повеќе