Винариите ќе откупат околу 90 милиони килограми грозје

Винариите ќе откупат околу 90 милиони килограми грозје, соопшти денеска претседателот на регионалното здружение „Лозароовоштари” Дане Јошев, пренесувајќи ги информациите од вчерашната средба со министерот за земјоделство Арјанит Хоџа и претставниците на другите земјоделски здруженија.

Share
Прочитај повеќе

Врнежите недоволни, без наводнување можно губење на приносите

Влажниот бран што ја зафати земјава и пониските темпеартури, нема значително да ја променат состојбата со долготрајната суша во земјоделството.

Share
Прочитај повеќе

Денеска сончево со локална облачност, температура до 34 степени

Сончево време со умерена локална облачност ќе преовладува денеска во земјава. Во планинските подрачја ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец.

Share
Прочитај повеќе