Во Прилеп почна распределбата на картичките за „зелената нафта“, земјоделците се справуваат со сушата

Од денеска за 2.000 земјоделци во Прилепско почна распределбата на картичките за „зелена нафта“.

Share
Прочитај повеќе

Водостојот на Преспанско Езеро два сантиметра под апсолутниот минимум

Нивоата на повеќето реки во земјава се под просекот за август, покажуваат денешните хидролошки мерења.

Share
Прочитај повеќе

Нови средства на располагање за сите кои подигнале нови повеќегодишни лозови, овошни насади, ароматични растенија или медоносна флора

Сите земјоделски стопанства кои во периодот од 1 септември 2020 година до 31 март 2021 подигнале нови повеќегодишни лозови, овошни насади или ароматични растенија и медоносна флора (еводија, багрем и фацелија) ќе можат да аплицираат за добивање на финансиска поддршка преку мерката 121 „Инвестиции во модернизација на земјоделски стопанства“.

Share
Прочитај повеќе

Почнува реализацијата на најголемата инвестиција во преносната електроенергетска мрежа во вредност од 50 милиони евра

-Најголема инвестиција во македонската преносна електроенетргетска мрежа, вредна 50 милиони евра, која е од огромно регионално значење – вака премиерот Зоран Заев ја најави изградбата на трансформаторска станица Охрид која со влез и излез ќе биде поврзана на новиот 400 киловолтен интерконективен далекувод Битола, Северна Македонија и Елбасан, Албанија.

Share
Прочитај повеќе

АМСМ апелира: Поради одрони, внимателно возете по котлините и клисурите

АМСМ информира за можни одрони по котлините, клисурите и речните долини, и поради тоа апелира на внимателно возење.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со локална облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец кој долж Повардарието повремено ќе се засилува. УВ индексот ќе биде 7.

Share
Прочитај повеќе