МТСП: Во тек е етапната исплата на августовските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека денеска  започна етапната исплата на августовските пензии.

Share
Прочитај повеќе

Пандемијата го намали интересот за вадење дозволи за берење на шумски плодови во Кавадаречко

Пандемијата на коронавирусот го намали интересот за берење шумски плодови во Кавадаречко, годинава 25 лица извадиле дозвола за берба на производи од природата. Оваа информација ја потврди за МИА, магистер Петко Ристовски, шеф по заштита на шуми во подружницата „Бор”, при јавното претпријатие „Национални шуми”.

Share
Прочитај повеќе

Општина Кавадарци ги повикува лозарите и овоштарите да пријават штета од суша

Општина Кавадарци ги повикува граѓаните на општината кои имаат претрпено материјална штета на лозови и овошни насади од природна непогода-суша што го зафати подрачјето на територијата на општината, во месеците јули-август 2021 година, штетата да ја пријават во просториите на општина Кавадарци.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со слаб ветер

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб ветер од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 8 до 17, а максималната ќе достигне од 26 до 33 степени.

Share
Прочитај повеќе