Влажни коловози на патиштата, возете внимателно

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози.

Share
Прочитај повеќе

Влажниот бран ќе го намали интензитетот на сушата, временските услови се погодни за берба

Влажниот бран што деновиве ја зафати земјава, нема да го реши проблемот со сушата, но нејзиниот интензитет во следниот период сепак ќе биде намален, велат агрометеоролозите од УХМР.

Share
Прочитај повеќе

Облачно и свежо, со повремени врнежи од дожд, пообилни во западните делови

Претежно облачно и свежо време со повремени врнежи од дожд ќе преовладува денеска во земјава.

Share
Прочитај повеќе

Сообраќајот по влажни коловози, на граничните премини нема подолги задржувања

Сообраќајот на патиштата низ државата се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

Share
Прочитај повеќе

Водостојот на повеќето реките под просекот за септември

Водостојот на повеќето реки низ државата е под просекот за септември, освен на Вардар кај Демир Капија, Струмица кај Сушево и Бабуна кај Богомила, покажуваат денешните мерења на Управата за хидрометеоролошки работи.

Share
Прочитај повеќе

Со ИПАРД 3 за седум години во македонското земјоделство ќе влезат инвестиции од 250 милиони евра

Со ИПАРД 3 Програмата чија временска рамка е од 2021 – 2027 година, во македонското земјоделство ќе влезат инвестици од 250 милиони евра.

Share
Прочитај повеќе

Дебата за предизвиците во програмирањето и реализацијата на програмата ИПАРД III (2021 – 2027)

Националната конвенција за Европската Унија во Северна Македонија денеска на платформата Зум, ќе биде домаќин на Работната група 1 – Земјоделство и рурален развој (Поглавје 11), која ќе ја одржи деветтата сесија на тема „Предизвици во програмирањето и реализацијата на програмата ИПАРД III (2021 – 2027)“, во организација на Европското движење.

Share
Прочитај повеќе

Презентација на спроведени активности за производство на семе за грав и пиперка поотпорни на климатски промени

Земјоделскиот институт – Скопје и Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите нации (ФАО) денеска организираат презентација на реализираните активности за производство на квалитетен семенски материјал за грав и пиперка со поголема отпорност на климатските промени

Share
Прочитај повеќе

Почна културно-промотивната манифестација „Денови на кочанскиот ориз”

Со изложбата на делата од Ликовната колонија „Арт варијации”, вчера почна 30. издание на манифестацијата „Денови на кочанскиот ориз 2021″.

Share
Прочитај повеќе

Денеска облачно и свежо, со повремени врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и пообилни, особено во западните и јужните делови.

Share
Прочитај повеќе