Лозарите годинава ќе имаат крајна откупна цена од 15 денари за вранец и 13 за смедеревка, ќе се зголеми дополнителната мерка

После два и пол часа преговори, постигнат е договор откупната цена за Смедеревка да изнесува 10 денари  и 12 денари за Вранец. На сите лозари кои предале грозје под овие цени, разликата ќе им биде надокнадена од страна на винариите. Корекцијата на цените ќе стапи на сила веднаш, уште од вечерва – информираат од МЗШВ.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Хоџа на средба со амбасадорот на Република Аргентина Н.Е.Алфредо Атанасов

Министерот Хоџа, денеска одржа прва средба со амбасадотор на Република Аргентина Н.Е. Алфредо Атанасов.

Share
Прочитај повеќе

Сончева електрична централа и ветерен парк се двете нови стратешки инвестиции во енергетиката

Владата на редовната 106-та седница, на предлог на Комисијата за стратешки инвестициони проекти, со посебни одлуки ги утврди како стратешки инвестиционите проекти на Друштво за производство на енергија ЕФТ „Солар“ дооел Скопје и на Друштвото за производство, трговија и услуги „Ветерен Парк Вирови“ дооел Скопје.

Share
Прочитај повеќе

АХВ информира за повлекување од продажба на уште еден сладолед и напиток од кокос

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги информира потрошувачите дека операторот со храна АЛМА М Дооел, од пазарот врши отповикување на сладоледи БАУНТИ ЕКСТРА стапче 1х24 (51.6 гр), поради утврдено присуство на етилен оксид.

Share
Прочитај повеќе

Златни медали за македонскиот мед на Игор Најдов на натпревар во Тузла

Златни медали освоија неколку мостри на македонски мед на натпревар во Тузла, Босна и Херцеговина.

Share
Прочитај повеќе

Штетите од невремето во јуни во Прилепско проценети на 61 милион денари

Невремето од 21 јуни годинава кое зафати седум населени места во Прилепско направи штета од 61 милион и 347 илјади денари. Ова е проценетата штета што ја направија комисиите, а прилепските советници вчера го усвоија извештајот.

Share
Прочитај повеќе

Денеска сончево и топло, температурата до 35 степени

Времето во земјава ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе

Ветеринарите повторно бараат да се намали ДДВ за ветеринарните услуги од 18 на 5%

Ветеринарната комора на Република Северна Македонија го реафирмира барањето за намалување на даночната стапка за ветеринарно-здравствените услуги од 18 на пет отсто.

Share
Прочитај повеќе