Земјоделците кои се корисници на субвенции и имаат промена во банкарски сметки, телефонски броеви или адреса на живеење потребно е да ги ажурираат промените

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството ги известува земјоделските стопанства кои поднеле барање за финансиска поддршка во 2021 година, а од денот на поднесувањето на барањето до сега имаат промена во: број на банкарска сметка, промена на адреса на живеење, или телефонски број за контакт, ќе можат да извршат промена во електронскиот систем во кој е поднесено барањето.

Share
Прочитај повеќе

Превентивни мерки од СВР Битола во пресрет на ловечката сезона

СВР Битола ги соопшти превентивните мерки во пресрет на ловечката сезона која почнува на 1-ви ноември, период во кој, како што нагласуваат, се случуваат несреќи за време на лов.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Хоџа на средба со овоштарите, откупувачите и преработувачите од Преспа

Одржав работен состанок со јаболкопроизводителите, откупувачите и преработувачите од Преспа

Share
Прочитај повеќе

Растот на цените не е поголем од генералниот раст на светско ниво, засега нема причина за покачување на цената на лебот, вели Заев

Премиерот Зоран Заев  оцени дека растот на цените, којшто во моментов се случува во државата е помал од генералниот раст на цените на светско ниво. Засега, според него, нема никаква причина за покачување на лебот.

Share
Прочитај повеќе

СООБРАЌАЈОТ УМЕРЕН, НЕМА ПОДОЛГИ ЗАДРЖУВАЊА НА ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Share
Прочитај повеќе

ПРОМЕНЛИВО И ПОСВЕЖО СО ПОВРЕМЕН ДОЖД И ВЕТЕР

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и посвежо. Во северозападните делови ќе има услови за повремен слаб дожд.

Share
Прочитај повеќе

Агротим ќе одржи уште една инфо сесија во Струмица на тема „Договорно производство на органска пиперка“.

Почитувани земјоделци, во организација на „Агротим“, во четврток (23.9.2021) во 19 часот во Хотел „Сириус“ во Струмица ќе се одржи  уште една инфо сесија на тема „Договорно производство на органска пиперка“.

Share
Прочитај повеќе