РСБСП: Возење во есенски услови

Есенскиот период се карактеризира со пад на температурите и повеќе опасности во сообраќајот кои возачите мораат да ги имаат предвид. 

Share
Прочитај повеќе

Сечачите на дрва со полни раце работа: Повеќе се купува дабово дрво, а граѓаните набавуваат од пола до цел камион, во зависност од потребите

Сечачите на дрва од почетокот на летото па сѐ до доцна есен имаат секојдневни повици од граѓаните. Овој период од годината за нив е најповолниот и време кога ја остваруваат главнината од заработувачката.

Share
Прочитај повеќе

На самитот на Г20 во Рим светските лидери ќе преземат обврска глобалното загревање да остане во рамките на 1,5 степени Целзиусови

Лидерите на Г20 претстојниов викенд ќе признаат дека се потребни итни чекори за да се одржи целта за ограничување на глобалното затоплување на 1,5 степени Целзиусови, се наведува во нацрт-заедничката изјава во која увид имале британските медиуми.

Share
Прочитај повеќе

Од денеска до недела трето издание на „Пчеларски саем на Македонија“

На плоштад „Македонија“ во Скопје, од денеска до недела ќе се одржи третиот „Пчеларски саем на Македонија“, проект на Град Скопје.

Share
Прочитај повеќе

Пренасочување на сообраќајот на автопатот Е-75 кај клучката Градско по една лента

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со температурата до 19 степени

Времето во земјава денеска ќе биде сончево со слаб до умерен југоисточен ветер. Во утринските часови понекаде во котлините ќе има услови за појава на магла и ниска облачност, особено во јужните делови.

Share
Прочитај повеќе

Презентација на новиот Стратешки зелен инвестициски фонд на ТИРЗ за поддршка на инвестиции

Во Дирекцијата на ТИРЗ денеска ќе се одржи средба на министерот за финансии Фатмир Бесими и директорот на ТИРЗ Јован Деспотовски со новинарите на која ќе информираат за начинот на функционирање на новиот Стратешки зелен инвестициски фонд на ТИРЗ за поддршка на инвестиции, креиран во рамки на Планот за забрзан економски раст на Владата што го подготви Министерството за финансии

Share
Прочитај повеќе

По студеното утро, нѐ очекува сончев и потопол ден

Утрово времето ќе биде студено, а преку ден претежно сончево. Ќе дува слаб ветер од североисточен правец.

Share
Прочитај повеќе

Македонскиот земјоделско-прехранбен систем има потреба од дополнителни реформи

Неопходни се нови политики, правила и модел што ќе овозможат одржлив развој на македонското земјоделство и прехранбена индустрија. 

Share
Прочитај повеќе

Сушата и студените ноќи ги оставија печуркарите без заработка

Годинава ќе биде запаметена како една од најсиромашните за печуркарите во Кичевско-бродскиот регион. Во сите периоди кога растат печурките имаше голема суша или студени ноќи што ги остави печуркарите без планираната заработка.

Share
Прочитај повеќе