МТСП: Во тек е етапната исплата на октомвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека денеска 26.10.2021 год. (вторник) започна етапната исплата на октомвриските пензии.

Share
Прочитај повеќе

Зголемен бројот на пчелни семејства, расте интересот за пчеларството кај младите

Да ги заштитиме пчелите, да го развиеме пчеларството и да стимулираме производство од најздравата намирница во светот, а тоа е медот.

Share
Прочитај повеќе

Традиционален словенечки пчеларник ќе биде пуштен во употреба во Кочани

По повод одбележувањето на Светскиот ден на пчелите, во дворот на Земјоделскиот институт, единица во Кочани, денеска свечено ќе биде предаден во употреба традиционален словенечки пчеларник, донација од Република Словенија по повод 30-годишнината од независноста и во чест на словенечкото претседавање со ЕУ. О

Share
Прочитај повеќе

Зимското сметање на времето почнува ноќта меѓу 30 и 31 октомври

Македонија и остатокот од Европа, со исклучок на Русија, Белорусија и Исланд, ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) ќе преминат на зимско сметање на времето. Во три часот по полноќ, часовниците се враќаат еден час наназад, односно времето во три ќе се смета како два часот.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со ниски утрински температури

Сончево време со ниски утрински температури ќе преовладува денеска во земјава. На повеќе места утринските температури ќе бидат под нулата и ќе има услови за слаба магла по одделни котлини.

Share
Прочитај повеќе