Македонскиот земјоделско-прехранбен систем има потреба од дополнителни реформи

Неопходни се нови политики, правила и модел што ќе овозможат одржлив развој на македонското земјоделство и прехранбена индустрија. 

Share
Прочитај повеќе

Сушата и студените ноќи ги оставија печуркарите без заработка

Годинава ќе биде запаметена како една од најсиромашните за печуркарите во Кичевско-бродскиот регион. Во сите периоди кога растат печурките имаше голема суша или студени ноќи што ги остави печуркарите без планираната заработка.

Share
Прочитај повеќе

Одбележување на Светскиот ден на пчелите во Кочани

Традиционален словенечки пчеларник, донација од Амбасадата на Република Словенија, ќе биде денеска свечено поставен во Земјоделскиот институт-Одделение за ориз во Кочани.

Share
Прочитај повеќе

Продолжува стабилното време со ниски утрински температури

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со ниски утрински температури, кои на повеќе места ќе бидат под нулата. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Share
Прочитај повеќе