ФАО: Цените на храната во светот се искачија на нов десетгодишен максимум

Порастот на цените на храната во октомври е највисок индекс од јули 2011 година. На одишна основа во октомври индексот се зголеми за 31,3 проценти.

Share
Прочитај повеќе

„Чварките и сланината се запишани во нашиот генетски код, а не авокадото“ – Српска нутриционистка ги побива теориите за здравата исхрана

Познатата нутриционистка од Србија, Бранка Мирковиќ пред неколку дена гостуваше во една српска емисија каде што говореше за здравата исхрана и какви грешки најчесто правиме кога станува збор за храната.

Share
Прочитај повеќе

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, на границите нема подолги задржувања

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози.

Share
Прочитај повеќе

Рестрикции на струја не се најавуваат, но кризна состојба ќе се прогласи во вторник

Во четврток и во петок ќе имаме средба со членовите на Комисијата предвидена во рамки на Уредбата за прогласување кризна состојба.

Share
Прочитај повеќе

Сончево со мала локална облачност и температури од 18 до 23 степени

Времето денеска претпладне долж Повардарието ќе биде магливо и со значително ниска облачност, кои попладне ќе се намалат

Share
Прочитај повеќе