Од полноќ се намалуват цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,03% во однос на Одлуката од 1.11.2021 година.

Share
Прочитај повеќе

РСБСП: Подгответе го возилото за возење во зимски услови!

Есенскиот период се карактеризира со пад на температурите и зголемени опасности во сообраќајот кои возачите мораат да ги имаат предвид.

Share
Прочитај повеќе

Државен шампионат во мотокрос на патеката во Смолево

Во организација на МК “Пелистер”-Битола, денеска се одржа 4. трка од Македонскиот шампионат во Мотокрос на стазата Смолево над Битола.

Share
Прочитај повеќе

Водостојот на Вардар кај Велес понизок за десет сантиметри

Водостојот на дел од реките денеска е понизок во однос на вчерашните мерења. За десет сантиметри е понизок водостојот на Вардар кај Велес, а за пет сантимери на реката Струмица кај Ново Село.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска умерено облачно и релативно топло

Претпладне по одделни котлини со појава на магла. Ќе дува слаб ветер претежно од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 9, а максималната ќе достигне од 18 до 24 степени.

Share
Прочитај повеќе