И З В Е С Т У В А Њ Е на распоред за одржување на обука и полагање на испит за добивање на лиценца за процена на тутун

Се известуваат кандидатите кои согласно Законот за тутун, производи од тутун и сродни производи исполнуваат услови за полагање на испит за добивање на лиценца за процена на необработен тутун дека обуката ќе се одржи на 29 и 30 ноември 2021 година, а полагањето на испитот на 01 и 02 декември 2021 година во Научен Институт за тутун во Прилеп со почеток во 10 часот и тоа по следниот распоред:

Share
Прочитај повеќе

Од 15 ноември задолжително носење зимска опрема

Зимски пневматици се оние пневматици кои на својата бочна страна имаат ознака „MS”, “M+S”, “M & S” и знак на снегулка на стилизирана планина со три врва.

Share
Прочитај повеќе

Првиот блок на РЕК Битола ставен во функција

ЕСМ преку соопштение ја информира јавноста дека првиот блок на РЕК Битола од ноќеска е повторно во функција.

Share
Прочитај повеќе

Форум за адаптација кон климатските промени и можности за стартап бизниси во земјоделството

На Земјоделскиот институт во Скопје денеска ќе се одржи Форум за адаптација кон климатските промени и можности за стартап бизниси во земјоделството.

Share
Прочитај повеќе

(Видео) Во тек е бербата на шафранот во Костин Дол – Ратко Захариевски ни открива што сѐ е потребно и колкава е инвестицијата за да се одгледува „црвеното злато“

Ратко Захариевски од селото Костин Дол во близина на Македонска Каменица, веќе три години произведува шафран, најскапиот и најбараниот зачин во светот.

Share
Прочитај повеќе

Денеска променливо облачно и ветровито

Променливо облачно со умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер. Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе преовладува умерено до значително облачно и релативно топло време.

Share
Прочитај повеќе