Стопанската комора со грант од ФИТР обезбеди машини за четири компании во вредност од половина милион евра

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија Бранко Азески, во придружба на потпретседателите на Комората, Глигор Цветанов и Анета Трајковска, ќе посетат две компании од источниот дел на земјава, за кои Стопанската комора, заедно со уште други две фирми, првпат обезбеди директна финансиска поддршка со грант од Фондот за иновации и технолошки развој.

Share
Прочитај повеќе

ТИРЗ ги претстави можностите за инвестиции и новиот концепт

ТИРЗ се претстави на петнаесеттиот конгрес на автомобилската индустрија во организација на престижниот германски магазин „Аутомобилвохе” на кој се среќаваат водечките луѓе од автомобилската бранша. На конгресот во Лудвигсбург, ТИРЗ го презентира новиот концепт за поттикнување на инвестиции и можностите за инвестирање во Македонија.

Share
Прочитај повеќе

Во Берово утрово најстудено, дневната температура во земјава денеска од 9 до 15 степени

Најстудено утрово е Берово со измерени два степена под нулата, а најтопло во Гевгелија со 9 степени во 7 часот, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Share
Прочитај повеќе