Министерот Хоџа поднесе оставка од функцијата: Одлуката е морален чин!

Министерот за земјоделство, од редовите на Беса, Арјанит Хоџа, објави дека се повлекува од функцијата.

Share
Прочитај повеќе

Македонска фирма почна да го произведува првото ладно цедено масло од афион

Пред точно една година Роберт Коцев и неговиот бизнис партнер Александар Димитриевски започнале да реализираат една бизнис идеја која неколку години наназад ја проучувале

Share
Прочитај повеќе

Минималните трошоци на четиричлено семејство во октомври зголемени за 200 денари

Според овие податоци, синдикалната минимална кошничка во октомври изнесува 34.584 денари. Храната учествува со 42,7 проценти во вкупната структура на кошничката или за храна и пијалоци потребни биле 14.779 денари. За режиски трошоци биле потребни најмалку 10.879 денари, а за хигиена 2.390 денари.

Share
Прочитај повеќе

Македонците онлајн во просек купуваат еднаш до два пати во три месеци

Ковид пандемијата значајно ја промени структурата на онлајн трансакции кои ги прават Македонците и ако претходно повеќе се купуваше од надвор, сега се повеќе се свртеа локално и повеќе се купува од домашни продавници, што е охрабрувачки и во полза на домашните е-трговци

Share
Прочитај повеќе

ЕК: Македонската економија годинава со раст од 4 отсто и инфлација од 3,3 отсто

ЕК оценува дека економското закрепнување на Македонија бележи добар напредок, а домашната и странската побарувачка се зголемуваат.

Share
Прочитај повеќе

Пренасочен сообраќајот на делница од магистралниот пат А3 поради градежни работи

Поради градежни работи на експресниот пат Штип – Кочани, од денеска до 14 ноември ќе биде пренасочен сообраќајот на делница од магистралниот пат А3.

Share
Прочитај повеќе

Температури под нулата во Берово, Битола, Струмица и Демир Капија

Најниски температури утрово во земјава се измерени во Берово, минус четири степени, во Битола минус два и минус еден степен во Струмица и во Демир Капија.

Share
Прочитај повеќе