Поволни временски услови за агро-активности на земјоделците во Пелагонија

Земјоделците во битолскиот дел на Пелагонија продолжуваат со есенска сеидба, во овој период вршат расчистување на испразнетите градинарски површини од растителни отпадоци, како и рационална работа на овоштарниците.

Share
Прочитај повеќе

Во третиот квартал уништени над 95 тони небезбедна храна

Повеќе од 95 тони небезбедна храна уништија инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) и операторите за храна од јули до септември во рамки на спроведените 11 270 инспекциски контроли.

Share
Прочитај повеќе

„Open Balkan ID“ за слободен пристап до пазарот на труд и за олеснување на увозот, извозот и движењето на стоките на Западен Балкан

Делегација на Република Северна Македонија предводена од заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски учествуваше на работниот состанок на кој вчера и денеска се работеше на подготовка на сите предуслови за ефикасна имплементација на договорите кои ја трасираат целта нашиот регион да стане поврзан, заеднички и отворен пазар.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска променливо облачно со слаб до умерен јужен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со слаба магла и ниска облачност по котлините. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.

Share
Прочитај повеќе