Шапуриќ: Oткупот на тутунот ќе отпочне помеѓу 5 ти и 10 декември, досега 5 откупувачи обезбедиле финансиски средства за откуп

Согласно Законот за тутун откупот на тутун започнува најдоцна до 15 декември. Според најавите на регистрираните откупувачи на тутун откупот на тутунот ќе отпочне помеѓу 5 ти и 10 декемеври, информира директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Зоран Шапуриќ.

Share
Прочитај повеќе

300 милиони денари поддршка за тутунарите

Владата деновиве ќе исплати 300 милиони денари поддршка на 19.060 тутунари во рамки на пакетот за намалување на последиците предизвикани од КОВИД-19.

Share
Прочитај повеќе

Намален водостојот на Преспанското Езеро

Со тоа, водостојот на Преспанското Езеро е за 1,62 метри понизок од повеќегодишниот просек за ноември и е 12 сантиметри под апсолутниот минимум од 842,25 (мнм).

Share
Прочитај повеќе

АХВ дел од глобалната кампања по повод Светската недела за свеста за антибиотиците

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) и оваа година е дел од глобалната кампања за одбележување на Светската недела за свеста за антибиотиците и Европскиот ден за свеста за антибиотиците кои се одбележуваат од 18 до 24 ноември.

Share
Прочитај повеќе

Мечка нападнала човек во горнореканското село Бродец

Мечка нападнала и повредила човек на возраст од 55 години во гостиварското село Бродец, пишува локалниот портал Гостивар Прес.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска умерено облачно со утринска магла по котлините и дожд во западните делови

Времето ќе биде умерено до значително облачно, со појава на магла и значителна ниска облачност по котлините претпладне и со услови за слаб дожд во западните делови.

Share
Прочитај повеќе