ЈАВЕН ОГЛАС за поддршка за претприемништво и формирање на правни субјекти – даватели на услуги за грижа на заедницата

рз основа на Оперативниот План за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2021 година усвоен од Владата на Република Северна Македонија, за мерката 7.3 Поддршка за претприемништво и формирање на правни субјекти -даватели на услуги за грижа на заедницата, имплементирана од Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија во партнерство со УНДП – Швајцарската агенција за развој и соработка, на ден 29.10.2021 година се објавува:

Share
Прочитај повеќе

Со забрана за увоз на говедско месо, кафе, какао и палмино масло, ЕУ ќе се бори против уништувањето на шумите

Говедското месо, палминото масло, кафето, какаото, како и други производи поврзани со уништувањето на шумите ќе бидат забранети да влезат во Европската Унија, според новиот предлог-закон со кој ЕУ ќе се обиде да го запре уништувањето на шумите во светот, пренесува Гардијан.

Share
Прочитај повеќе

Македонските вина се на петтото место како најквалитетни по Франција, Србија, Италија и Шпанија

Македонските вина се на петтото место како најквалитетни по Франција, Србија, Италија и Шпанија, а на високото трето место се позиционирани според соодносот квалитет и цена според Истражувањето на ставовите и перцепцијата на потрошувачите во Србија за македонски производи за широка потрошувачка достапни на српскиот пазар, што денеска пред претставници на компании производители на вино го презентираше директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот (АСИПИ) Дејан Павлески.

Share
Прочитај повеќе

Суви коловози на патиштата, внимателно возете низ клисурите

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

Share
Прочитај повеќе

Намален водостојот на Вардар кај Јегуновце

За повеќе од три пати е намален водостојот на реката Вардар на мерното место кај Јегуновце, додека на другите три мерни места е речиси ист со вчерашниот, покажуваат резултатите од последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи.

Share
Прочитај повеќе

Во Дебарско есенската сеидба реализирана 80 отсто

Земјоделците од подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа, досега реализирале околу 80 отсто од планираните есенски сеидбени работи.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска променливо облачно, со слаб ветер и температура до 16 степени

Претпладне ќе биде умерено до значително облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Share
Прочитај повеќе

Известување од Општина Битола

Се известуваат граѓаните, дека во деновите 19.11 петок, 20.11 сабота и 22.11 понеделник, патот за село Трново ќе биде затворен за сообраќај, во периодот од 09.00 до 16.00 часот поради изведување на градежни активности – асфалтирање.

Share
Прочитај повеќе