Тон пченица 299 евра – Цените достигнаа нов 14-годишен максимум, го разнишаа извозот и ги натераа преработувачите да се фокусираат на пченката

Високите цени на пченицата го разнишаа извозот и ги натераа преработувачите во индустријата да се фокусираат на пченката, поради што консултантската компанија Strategie Grain ја намали прогнозата за побарувачката за пченица во 2021/22 година, наведува Ројтерс.

Share
Прочитај повеќе

Стопанската комора го повтори барањето: Задолжително брзо тестирање во приватниот сектор

Стопанската комора на Македонија уште еднаш го повтори барањето –  невакцинираните работници во приватниот сектор кои последните шест месеци не прележале КОВИД задолжително да се тестираат, но на сопствен трошок и тоа со брзи, а не со ПЦР тестови.

Share
Прочитај повеќе

Намален водостојот на Преспанското Езеро

За еден сантиметар е намален водостојот на Преспанското Езеро, а нивоата на другите две природни езера во земјава се исти како вчера.

Share
Прочитај повеќе

Облачно време во следните денови, од петок повремен дожд, на планините снег

Од четврток ќе дува умерен дозасилен ветер од јужен правец, што за време на викендот ќе услови нешто повисоки дневни температури.

Share
Прочитај повеќе