Куманово ќе постави мобилни станици за мерење на аерозагадувањето

Куманово склучи договор со приватна компанија за набавка на систем за мерење на аерозагадување, соопштија денеска од секторот за комунални дејности.

Share
Прочитај повеќе

Европскиот парламент одобри 387 милијарди евра за земјоделски субвенции

Европскиот парламент ја одобри програмата на ЕУ за субвенционирање на земјоделството. Заедничката земјоделска политика (ЗЗП) изнесува 387 милијарди евра за седум години, а 270 милијарди евра ќе бидат обезбедени како директна помош за европските земјоделци.

Share
Прочитај повеќе

Кои се придобивките од јадењето по еден морков дневно?

Морковите се зеленчук кој е исклучително добар за здравјето. Морковите содржат бета-каротен, кој им ја дава таа карактеристична портокалова боја.

Share
Прочитај повеќе

Одобрена стратешка инвестиција за соларен парк вреден 270 милиони евра

Владата на вчерашната седница донесе Одлука за утврдување на статус на стратешки инвестиционен проект на Друштво за производство на електрична енергија „ОСТРО СОЛАР” – Скопје.

Share
Прочитај повеќе

Денеска облачно и ветровито со локален дожд

Времето денеска во земјава ќе биде претежно облачно, претпладне на југоистокот со локален дожд. Кон крајот на денот облачноста делумно ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен, а попладне слаб ветер од јужен правец.

Share
Прочитај повеќе