ОПЕК очекува нафтата ослободена од резервите да доведе до прекумерна понуда на пазарот

Организацијата на земјите извознички на нафта, ОПЕК, размислува да го откаже планираното зголемување на производството во јануари во случај на презаситеност на пазарот со ослободените резерви.

Share
Прочитај повеќе

Амбасадата на Словенија ќе биде стратешки партнер во заштитата на Дојранското Езеро

По неколкуте заеднички реализирани проекти до сега,било договорено во иднина главна цел на соработката да биде развојот на еко туризмот со интенција Дојран да стане првата еко туристичка дестинација во земјата.

Share
Прочитај повеќе

ЕК: Обновливите извори на енергија ги надминаа фосилните горива во ЕУ во 2020 година

Членките на ЕУ минатата година имаа 48 отсто зголемување на инвестициите во обновливите извори на енергија, а во 2020 година ги надминаа фосилните горива како главен извор на енергија на континентот, изјави европската комесарка Кадри Симсон.

Share
Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „Договорно производство на органска пиперка“- Поголема и сигурна заработка, еве што треба да знаете!

За договорното производство на земјоделски производи веќе е јасно дека е најдобриот или можеби единствен начин на делување на земјоделците доколку сакаат да имаат сигурност во производството и заработката.

Share
Прочитај повеќе

Денеска ќе биде променливо облачно со утринска магла по одделни котлини

Времето денеска ќе биде променливо облачно со утринска магла по одделни котлини. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, особено долж Повардарието.

Share
Прочитај повеќе