Поплавени голем број куќи во Кичево од силните врнежи од дожд

Интензивните врнежи од дожд им создадоа големи проблеми на повеќе жители на Кичево. 

Share
Прочитај повеќе

ИПАРД III (2021-2027) – информации, промени и нови мерки

Конечната верзија на новата ИПАРД 3 програма ( 2021-2027), која во изминатиот период беше подготвувана од страна на ИПАРД телото во РСМ, на 26.11. 2021 г. беше испратена до Брисел, по што ќе следи процес за нејзино усвојување од страна на Европската комисија.

Share
Прочитај повеќе

Зголемен водостојот на Охридското и Преспанското Езеро, растат нивоата на реките

За по еден сантиметар е зголемен водостојот на Охридското и Преспанското Езеро, додека нивото на Дојранското Езеро е исто како вчера.

Share
Прочитај повеќе

Надојдената Сушица ги исчисти фекалните наслаги од речното корито

Врнежите од дожд што беа присутни во земјава последните денови придонесоа водотеците низ државата да го подигнат нивото и да ја надминат кризата која подолго време ги следеше.

Share
Прочитај повеќе

Временските услови оптимални за подготовка на површините за нови овошни насади

Врнежите што ја зафатија земјава, најавените ниски температури и очекувањата на првиот снег идната недела, немаат некое поголемо значење за земјоделските култури. 

Share
Прочитај повеќе

Од среда се забрануваат најлонските кеси, биоразградливите од маркет ќе чинат 15 денари

Од среда, 1 декември, се забранува употребата на пластични кеси во земјава – тие веќе нема да се произведуваат, додека биоразградливите кеси, кои се продаваат во маркетите, ќе чинат по 15 денари.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска облачно со дожд, а на планините снег

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни

Share
Прочитај повеќе