Македонски вина, храна и туризам на „Винска Визија на Отворен Балкан“ во Белград

Под покровителство на владите на Србија, Македонија и Албанија, како дел од иницијативата „Отворен Балкан“, утре во Белград почнува Првиот меѓународен саем за вино, храна и туризам „Винска Визија на Отворен Балкан“.

Share
Прочитај повеќе

Јавен повик за финансиска поддршка на земјоделски задруги

JАВЕН ПОВИК бр.10/2022

за доставување на барања за користење на средства од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2022 година

Share
Прочитај повеќе

Привремено се укинуваат царински стапки за млеко и павлака

Владата вчера донесе одлука за времено укинување на царинската стапка од 20 проценти за млеко и павлака.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска променливо и нестабилно, попладне повторно дожд, грмежи и ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно, од пладневните часови нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

Фестивал на храна и вино во Струмица на 7 септември во рамките на Отворен Балкан

Како продолжение на Саемот на вино, храна и туризам кој од 1-4 септември се одржува во Белград, Владата на Македонија на 7 септември, во рамките на иницијативата Отворен Балкан, организира и регионален Фестивал на храна и вино во Струмица. 

Share
Прочитај повеќе

МТСП: Во тек е етапната исплата на августовските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 30.08.2022 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за м.август, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено.

Share
Прочитај повеќе

И денеска променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и ветер

Времето ќе биде променливо облачно, од пладневните часови нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

АХВ: Од пазарот се повлекува небезбедна серија од Органски био сок од јаболко од брендот ХИПП

Бидејќи како небезбедна се смета целата серија од овој производ, на увозникот наредено му е да изврши и повлекување/отповикување на овој производ со наведениот лот од прометот.

Share
Прочитај повеќе

Дополнителни два денара поддршка за лозарите

Дополнителни два денара поддршка ќе добијат лозарите за предадено грозје во регистрирани капацитети, соопшти министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Прв меѓународен саем за вино, храна и туризам “Винска визија на Отворен Балкан”

-Со големо задоволство го најавуваме Првиот меѓународен Саем за вино, храна и туризам „Винска визија на Отворен Балкан“, кој ќе се одржи во Белград од 1 до 4 септември годинава.

Share
Прочитај повеќе